Ompelukaavat ja ohjeet ompeluun

Henkilökohtainen palvelu ja nopeat toimitukset – PDF-kaavat saat käyttöösi heti

Ompelukaavat ja ohjeet ompeluun

Henkilökohtainen palvelu ja nopeat toimitukset – PDF-kaavat saat käyttöösi heti

Warm Beanie & Warming Collars

Lämmin asustesetti, jossa pitkäikäinen kaulurin kaava sekä korvallinen lämmin pipo

Warm Beanie & Warming Collars kaavasetti sisältää pitkäikäisen lämpimän kaulurin kaavan sekä korvia suojaavan ja istuvan pipon kaavat.

Warming Collars – lämmin kauluri kaava on erinomainen vaihtoehto tuubihuiville. Kaulurin hyviä ominaisuuksia on kaulaa myötäilevä korkea kaulus sekä pitkälle ulottuvat etu- ja takakappaleet. Kaulus osa on kaksinkertaisesta merinovillasta tehty, jolloin kauluri on erittäin lämmin ja hyvin suojaava. Valitsemalla oman suosikki merinovillaneulos tai -interlock kankaan, saat taatusti itselle mieluisan asusteen. Kaulurit on kaavoitettu reilun mittaisiksi pituutensa puolesta, jotta ne lämmittäisivät myös selkää ja rintaa. Kaulurin hartiaosa on suunniteltu leveäksi, jotta saat kaulurin aseteltua ja pysymään vaatteiden alla. Ompele kaulurin kaveriksi esim. merinovillapipo, lapaset tai erilaisia pantoja.

Kaulureista on saatavilla kaksi erilaista muotoa, pyöreämpi ja neliömäisempi. Mallikappaleissa on kokeiltu kahta erilaista huolittelu tapaa. Voit tehdä valita itsellesi mieluisemman tavan reunojen huolitteluun. Ensimmäinen tapa on huolitella pelkällä saumurilla kaulurin alareunat. Toinen tapa on leikata pieni max. 1 cm pituinen käännevara. Käännevara käännetään nurjalle puolelle ja tikataan oikealta puolelta kaksoisneulalla, peitetikillä tai jousto-ompeleella. Koska merinovilla on todella venyvää, kannattaa päällitikkaus tehdä suht pitkällä tikillä (tikin pituus 3-4).

Pituuksia löytyy kaksi. Kaulureiden pituus on mitattu olalta (läheltä kaulaa) kaulurin alareunaan asti. Alla vielä pienimmän ja isoimman pituudet olalta mitattuna kaikista neljästä mallista.

  • Short and Round: 18-30 cm
  • Long and Round: 24-40 cm
  • Short and Square: 18-30 cm
  • Long and Square: 24-40 cm

Lämmin, korvia suojaava ja päätä myötäilevä pipo on pelastus. Pipo ei valu silmille ja pysyy tukevasti päässä.

Warm Beanie on muotoiltu pipo. Pipon muoto ja malli on monen kokeilun jälkeen löydetty ja saatu täydelliseksi. Usein niskaan jää kangasta, joka aiheuttaa pipon valumisen silmille. Tämän pipon kanssa ei pitäisi olla tätä ongelmaa. Pipo suojaa hyvin korvia joka puolelta. Pipo on kokonaan vuoritettu.

Koristele pipo isolla tupsulla, kahdella pienemmällä tupsulla tai heijastavilla silityskuvilla. Kaavasta löytyy koot vauvasta vaariin, päänympäryksellä 40-60 cm.

Pipoon sopivia päällikankaita:

  • Fleecelle (joko puuvilla tai polyester)
  • Paksumpi college joka ei jousta kovin paljon (neliöpaino n. 300 g)
  • Merinovillafrotee
  • Keittovilla
  • Vuoriksi kannattaa valita kangas, joka on lämmin ja miellyttävän tuntuinen esim. merinovilla.

Toinen mallikappale on ommeltu fleecestä, joka on vuoritettu fleecellä. Käyttäjällä on hyvin pyöreän mallinen pää ja koko on valittu päänympäryksen (py 55 cm) mukaan. Pyöreämpi pää vaatisi muutaman lisä sentin pipon pituuteen, jotta pään pyöreys ei söisi pipon leveyttä.
Toinen mallikappale on ommeltu puuvillaneuloksesta ja vuorissa on käytetty merinovillaa lämmikkeenä. Käyttäjällä on soikean mallinen pää ja koko on valittu päänympäryksen (py 51 cm) mukaan.

Paperikaava – info:

  • Paketti sisältää: yhen valmiiksi tulostetun ison musta-valkoisen kaava-arkin + ompeluohjeet. Kaava-arkkia ei tarvitse koota ja teipata.
  • Jäljennät haluamasi koot kaava-arkilta erilliselle paperille.
  • Paperiset ompelukaavat toimitetaan aina postitse valitsemaasi osoitteeseen.

Haluat heti ompelemaan? Itsetulostettavan Warming Collars PDF-kaavan löydät tästä.

Haluat heti ompelemaan? Itsetulostettavan Warm Beanie PDF-kaavan löydät tästä.

13,90  Sis. ALV

Varastossa

Kun tilaat yli 50,00 €, saat Lapasten ompelukaavan kaupan päälle (ovh. 8,90 €). Kampanja koskee postitettavia tilauksia ja se on voimassa 1.2.-28.2.2025 välisen ajan.

Kaava on tarkoitettu yksityiskäyttöön, voit ommella kaavalla itsellesi sekä lahjaksi. Kaavan ja ohjeiden jakaminen sekä kopioiminen kolmannelle osapuolelle on kielletty. Jos haluat tehdä kaavoilla tuotteita myyntiin, voit ostaa myyntilisenssin täältä. Jos olet kiinnostunut kaavojen jälleenmyynnistä, ota yhteyttä sähköpostitse [email protected]