Ompelukaavat ja ohjeet ompeluun

Henkilökohtainen palvelu ja nopeat toimitukset – PDF-kaavat saat käyttöösi heti

Ompelukaavat ja ohjeet ompeluun

Henkilökohtainen palvelu ja nopeat toimitukset – PDF-kaavat saat käyttöösi heti

PDF Lasten Softshell Collection 74-164 cm

Ompele lapselle mageimmat ulkovaatteet kevääseen ja syksyyn helposti ommeltavasta softshell-kankaasta!

Lasten Softshell Collection kaavat on ommeltu nimensä mukaisesti helposti käsiteltävästi ja ommeltavasta softshell-kankaasta. Softshell-kankaan hyviä ominaisuuksia ovat tuulen pitävyys, lämmin fleecemainen sisäpuoli sekä mikä parasta, kangas ei rispaannu. Kaavapaketti sisältää 4 erilaista väljää takki mallia sekä yhdet ulkohousut. PDF Lasten Softshell Collection kaavapaketti sisältää 16 eri kokoa, joten näistä ompelet vielä monet ulkovaatteet vaikka lapsi kasvaa. Koot ovat 74-168 cm sekä malleissa on pohjana lasten normaali C-mitoitus. Tutustutaan malleihin hieman lisää.

Tukevaa nyörikuminauhaa löytyy verkkokaupasta, joka soveltuu hyvin ulkovaatteisiin. Tutustu tuotteeseen lisää tästä.

Kaikissa takkimalleissa on vetoketju kiinnitys edessä sekä vetoketjulliset taskut. Hihansuihin on ommeltu resorit paksusta resorista, jotta hihat pysyisivät paikallaan leikkien ajan. Suosittelen käyttämään tekokuituista resoria, koska puuvillainen resori imee paljon vettä sekä sen puhtaana pito voi olla haastavaa. Takeissa ei ole vuorta, koska softshellin ominaisuudet eivät tarvitse vuoria. Vetoketjun reunat sekä pääntie sisäpuolella on huoliteltu alavaroilla, jolloin sisäpuolesta tulee huolitellumpi vaikutelma. Saumuri huolittelu sekä tikkaukset viimeistelevät takin ulkonäön.

Takki malleissa on huppu, joka on ommeltu joko kiinteästi pääntielle tai huppu kiinnittyy neppareilla takin kaulukseen. Hupussa on sirkat, nyörikuminauhaa sekä stopparit, joilla voi säätää huppua pienemmäksi edestä. Koska softshell-kangas on paksua ja vahvaa, valitse hupun nyöriksi oikein napakka nyörikuminauha. Taskut sekä hupun vuori kannattaa ommella ohuemmasta ulkoiluun sopivasta kankaasta, jotta saumoista saadaan hieman ohuemmat.

Lasten Softshell Collection ompelukaavapaketin mallit:

Arctic Flower = Unisex-mallinen takki, jossa vino leikkaussauma etukappaleissa. Leikkaussaumaan on upotettu vetoketju, joka luo kivan ilmeen takkiin. Huppu kiinnittyy ompelemalla pääntielle. Malliin on saatavilla myös kaulus sekä neppari kiinnitteinen huppu. Mallista löytyy lisäksi nyörikuminauha kiristys helmasta. Ilmeen luomiseksi takakappale on leikattu kahdesta kappaleesta. Sauman väliin voit kiinnittää heijastavaa terenauhaa.

Autumn Wind = Unisex-malliset ulkohousut, joissa on polvi- ja peppupaikat. Polvi- ja peppupaikkoihin on käytetty Enstex-kangasta. Housuista löytyy vetoketjutaskut. Lahkeensuissa napit ja kuminauha, jotta lahkeet pysyvät alhaalla. Vyötäröllä on leveä kaitale ja kolme kuminauhaa kaitaleen sisällä. Kolmen kuminauhan avulla, vyötärö kiristyy tasaisemmin eikä paina niin helposti leikin tiimellyksessä. Housut pysyvät myös paremmin jalassa.

Blossoming Flower = A-linjainen pitkä takki, jossa takakappaleen puolella kuminauha kiristys selässä. Takin helma on takaa pidempi kuin edestä. Tässä mallissa korkean mallinen huppu, joka on ommeltu pääntielle kiinni (ei kaulusta ja neppareita).

Snow Ball = Unisex-mallinen takki, jossa edessä vetoketju kiinnitys. Takin helma on takaa pidempi kuin edestä. Pääntiellä on korkeakaulus, johon huppu kiinnittyy neppareilla. Ilmeen luomiseksi takakappale on leikattu kahdesta kappaleesta. Sauman väliin voit kiinnittää heijastavaa terenauhaa.

Snowman = Unisex-mallinen takki, jossa edessä vetoketju kiinnitys. Pääntiellä on korkeakaulus, johon huppu kiinnittyy neppareilla. Helmasta löytyy nyörikiristys. Ilmeen luomiseksi takakappale on leikattu kahdesta kappaleesta. Sauman väliin voit kiinnittää heijastavaa terenauhaa.

Saatavilla olevat lisäosat tai ohjeet:

HUOM! Alle 134 cm kokosiin kaavoihin emme suosittele huppuun kiristysyörejä laitettavaksi turvallisuuden vuoksi. Laittaminen omalla vastuulla. 

PDF-kaava – info

  • Tulostetaan itse, omalla tulostimella usealle A4-kokoiselle paperille. Kaavat ovat musta-valkoiset, joten et tarvitse väritulostinta.
  • Kaavat kootaan teipin avulla isoksi kaava-arkiksi.
  • Mukana kirjalliset ompeluohjeet sekä PDF-kaavan kasausohje.
  • Tiedoston saat ladattua tilaus- ja maksuvahvistuksesta klikkaamalla tiedoston nimi.zip kohtaa.
  • Tulostettava sivumäärä: kaikki mallit 65 sivua + ohjeet.
  • Tulostettava sivumäärä: yksittäinen malli  20-30  sivua + ohjeet.
  • Tiedostoissa mukana suurkuvatuloste (A0, A1, A2 tai A3).

Etsitkö paperikaavaa? Klikkaa tästä.

Tämä kaava tulostetaan itse omalla tulostimella. Emme postita PDF-kaavoja.

8,90 19,90  Sis. ALV

Kaava on tarkoitettu yksityiskäyttöön, voit ommella kaavalla itsellesi sekä lahjaksi. Kaavan ja ohjeiden jakaminen sekä kopioiminen kolmannelle osapuolelle on kielletty. Jos haluat tehdä kaavoilla tuotteita myyntiin, voit ostaa myyntilisenssin täältä. Jos olet kiinnostunut kaavojen jälleenmyynnistä, ota yhteyttä sähköpostitse [email protected]