Kuvaus
Naisille simppelit mekkojen ompelukaavat!
PDF Naisten mekot kaavapaketti sisältää 9 erilaista mekon ompelukaavaa naisille. Kaavojen koot kaikkiin malleihin on 32-56. Mallit ovat suunniteltu istuvaksi rinnan kohdalta ja väljemmäksi lantiolta. Materiaalina on käytetty mallista riippuen joustavaa puuvilla-elastaanitrikoota puuvilla-elastaani joustocollegea sekä laskeutuvaa viskoositrikoota. Kaikissa hihallisista malleista löytyy tilavat taskut, joissa avaimet kulkevat mukana. Mekkojen hihansuut ja helmat on taitettu ja tikattu kaksoisneulalla. Pääntiet ja hihattomien mekkojen kädentiet on huoliteltu kolminkerroin käännetyllä kaitaleella. Kaitale voidaan leikata samasta kankaasta kuin mekko tai resorista.
Kokeile hauskaa Tasku-mekkoa, jossa leikkaukseen upotetut taskut. Tekisitkö mallin kenties kahdesta eri värisestä kankaasta? Kokeile upeaa Timantti-mekkoa viskoositrikoosta! Mekko laskeutuu kauniisti ja näyttävästi viskoositrikoosta tehtynä. Kokeile myös ohuesta puuvilla-elastaanitrikoosta! Kesään sopii polvimittainen Anni sekä maximekot Anna ja Anette. Ompele naisten mekot joustavasta puuvilla-elastaanitrikoosta. Viimeistele look neuletakilla! Luotatko kenties simppeliin ja klassiseen A-linjaiseen Adalmiinaan? Tässä mallissa kuosikankaat pääsevät oikeuksiin!
Kaavapaketin hihattomat mallit:
Anna = Trikoinen maximekko painijaselkäosalla. Mekko on ihonmyötäinen ylhäältä ja levenee A-linjaisesti kohti helmaa. Mekossa on toppimaiset kapeat olkaimet. Pääntie on avara edestä ja takaa suppeampi. Pääntie ja kädentiet on huoliteltu trikookaitaleella. Helmassa on taite sekä kaksoisneulatikkaus.
Anni = Trikoinen polvimittainen mekko, joka on ihonmyötäinen ylhäältä ja levenee A-linjaisesti kohti helmaa. Mekossa on toppimaiset kapeat olkaimet. Pääntie on avara edestä ja takaa suppeampi. Pääntie ja kädentiet on huoliteltu trikookaitaleella. Helmassa on taite sekä kaksoisneulatikkaus.
Anette = Trikoinen maximekko, joka on ihonmyötäinen ylhäältä ja levenee A-linjaisesti kohti helmaa. Mekossa on toppimaiset kapeat olkaimet. Pääntie on avara edestä ja takaa suppeampi. Pääntie ja kädentiet on huoliteltu trikookaitaleella. Helmassa on taite sekä kaksoisneulatikkaus.
Kaavapaketin hihalliset mallit:
Adalmiina = A-linjainen hihallinen mekko. Mekko on ihonmyötäinen ylhäältä ja levenee A-linjaisesti kohti helmaa. Pääntie on avara edestä ja takaa suppeampi. Mallissa on kaaritaskut sivusaumoissa ja 3 eri hihan pituutta. Helmassa on taite sekä kaksoisneulatikkaus.
Alma = A-linjainen hihallinen mekko jonka vyötäröllä on kuminauha. Kuminauhan avulla mekkoon tulee pussimainen efekti vyötärön kohdalle. Mekko levenee A-linjaisesti kohti helmaa. Pääntie on avara edestä ja takaa suppeampi. Mallissa on kaaritaskut sivusaumoissa ja 3 eri hihan pituutta. Helmassa on taite sekä kaksoisneulatikkaus.
Anu = A-linjainen hihallinen mekko jossa leikkaussauma rinnan alla. Mekko on ihonmyötäinen ylhäältä ja levenee A-linjaisesti kohti helmaa. Pääntie on avara edestä ja takaa suppeampi. Mallissa on kaaritaskut sivusaumoissa ja 3 eri hihan pituutta. Helmassa on taite sekä kaksoisneulatikkaus.
Tuike = A-linjainen hihallinen mekko, jossa leikkaussauma viistosti olalta helmaan. Mekko on ihonmyötäinen ylhäältä ja levenee A-linjaisesti kohti helmaa. Pääntie on avara edestä ja takaa suppeampi. Mallissa on kaaritaskut sivusaumoissa ja 3 eri hihan pituutta. Helmassa on taite sekä kaksoisneulatikkaus.
Tasku = A-linjainen hihallinen mekko, jossa poikittainen leikkaussauma vyötärön ja lantion välissä. Leikkaussaumaan on upotettu taskut. Mekko on ihonmyötäinen ylhäältä ja levenee A-linjaisesti kohti helmaa. Pääntie on avara edestä ja takaa suppeampi. Mekossa on eri hihan pituutta. Helmassa on taite sekä kaksoisneulatikkaus.
Timantti = Kaunis mekko, jossa kaavoituksen ansiosta mekko muistuttaa timanttia. Mekossa on taskut ”Timantin” kärjissä. Parhaiten mekon upea malli tulee parhaiten esiin kun teet sen viskoositrikoosta. Mekko levenee heti rinnan kohdalta kohti helmaa. Mekossa on eri hihan pituutta. Helmassa on taite sekä kaksoisneulatikkaus.